JUST NU NÅGOT LÄNGRE LEVERANSTID - FRI FRAKT ÖVER 500kr - FÖRLÄNGT ÖPPET KÖP TILL 31 JAN 2026

Från OS till jaktpass – Johannes Thingnes Bø tar sikte på jakten.

Johannes Thingnes Bø – Ambassadör för Chevalier

Efter ett decennium i världstoppen riktar skidskyttestjärnan Johannes Thingnes Bø blicken mot något nytt. Jakten, gemenskapen och naturen. Nu börjar han sin jaktresa, tillsammans med Chevalier.

När Johannes Thingnes Bø lägger elitidrottskarriären bakom sig är det inte lugnet han möter först – utan närvaron. Närvaron i vardagen, i familjen och i naturen.

" Att kunna sitta på golvet och leka med barnen utan att tänka på nästa intervallträning, det är jättefint." -säger Johannes.

Efter år av minutiösa rutiner, träning och fokus på nästa dag och nästa tävling upplever han nu något helt annat. Ett liv där familjen och de små ögonblicken får ta större utrymme. Det var också här, i den nya vardagsrytmen, som jakten fick sin naturliga plats.

Jakten i Johannes liv.

Ett arv över generationer

Johannes växte upp på en gård i norska Stryn där hemlagad mat från egen jakt och fiske var en självklar del av livet. Hans pappa har jagat i alla år, och även om Johannes själv inte hade tid som ung, då orientering, längdskidor, fotboll och skidskytte fyllde veckorna, så har jakten funnits där som något givet. Ett arv och en riktning framåt.

"Jag har alltid tänkt att den dagen jag lägger av, då ska jag börja jaga, berättar han."

" Därför tog Johannes jägarexamen redan 2022, för att vara redo. Och när karriären väl tog slut, fanns ingen tvekan. Inte heller kring vem han skulle börja jaga med, pappa."

" För Johannes och hans pappa är jakten mer än en aktivitet. Det är tid tillsammans, det är lärande, det är tystnad och små ord. Det är något de inte haft de senaste tio–femton åren när Johannes rest jorden runt för att tävla."

" Det är kanske det allra finaste med jakten, säger Johannes mjukt. Att få dela den med pappa. Och att han nu får lära mig något igen."

Att vara nybörjare igen

Efter ett liv i absoluta toppskiktet av sin sport är det en ovanlig men befriande känsla att vara nybörjare igen, säger Johannes. Han beskriver det med en blandning av ödmjukhet och glädje, för i jakten finns ingen rutin att luta sig mot, bara nytt lärande.

Det utmanande, säger han, handlar inte om tekniken, utan om respekt och hänsyn till djur och natur.

" Att närma sig ett levande djur kräver fullständig närvaro, ett lugn, ett ansvar som inte går att träna på i en hall eller på ett löpband” säger Johannes

En av de starkaste lärdomarna Johannes tar med sig från sitt första jaktår handlar om besluten, de tysta, precisa valen som måste göras i exakt rätt sekund. Han beskriver hur han på passet i Stryn ofta satt och föreställde sig olika scenarier: hur djuret kunde komma från ena sidan eller den andra, hur kalven kanske skulle dyka upp först. Timme för timme märkte han hur den mentala beredskapen växte, hur han blev lite tryggare i att göra rätt val när det verkligen gäller.

Det är just här han känner igen sig från skidskyttet. Inte pressen, utan precisionen. Den där förmågan att vara hundraprocentigt närvarande när ögonblicket kräver det.

”Nittiofem procent räcker inte, säger han. I skogen, liksom på vallen, behöver du vara helt skärpt och klar i tanken”.

Val som håller

När Johannes pratar om utrustning går han nästan omärkligt in i samma ton som när han beskriver sin idrottskarriär, genomtänkt, noggrant, med känsla för detaljer som bara någon med extrem erfarenhet kan bära.

”För mig handlar bra jaktkläder om trygghet, säger Johannes. De ska vara tysta, hålla mig varm och låta mig röra mig fritt, oavsett om det regnar, snöar eller blåser. Det är plagg som ska fungera år efter år, inte bara en säsong.”

När han provade Chevalier kände han direkt igen den där precisionen i detaljerna. Material som andas och står emot väder, plagg som är utvecklade för nordiska förhållanden och för det landskap han själv rör sig i. Det gjorde valet enkelt.

Som ny jägare beskriver han hur mycket just den tryggheten betyder: att veta att kläderna håller tystnaden, värmen och rörelsen när det gäller.

”Jag har burit sportkläder av absolut högsta nivå i hela min karriär, säger han. Att hitta jaktkläder med samma självklarhet i kvaliteten, men designade för skogen, det lyfter hela jaktupplevelsen.”

Vilt. Vackert. Rått.

När vintern når Stryn år 2025 är det första gången på länge Johannes inte är på väg till en världscuptävling. I stället är han hemma, med familjen, med träningen på egna villkor och med jakten som ett nytt nav i tillvaron.

När Johannes sammanfattar sin jaktresa hittills väljer han tre ord från ett uttryck inom norsk orienteringstradition: Vilt. Vackert. Rått.

Tre ord som fångar precis det han upplever:

Vilt – i det han söker och ännu inte fått.

Vackert – i stunderna med pappa, i landskapet, i alla de små ögonblicken.

Rått – i vädret, kylan, mörkret och den totala ärligheten som naturen bjuder på.

Och trots bommar, tysta pass och blöta dagar, är hans svar tydligt:

” Jag har njutit varje sekund.”

Och framför honom ligger en livstid av jakt. Av gemenskap. Av natur. Av mat lagad från grunden. Av minnen som ännu inte hunnit skapas.

Två av Johannes favoriter i Chevaliers sortiment är:

Pointer Pro Chevalite Jacket:

Läs mer här

Denna jacka är vattentät på riktigt – jag var den ende som höll mig torr och bekväm hela jakten trots att det regnade i princip hela dagen. Bra ventilation så man kan svalka av sig när man sprungit eller blivit varm. Perfekt eftersom den också är både tyst och stretchig.” – säger Johannes

Pointer Pro Chevalite Pants:

Läs mer här

" Otroligt bekväma och dessutom snygga. Mjuka, tysta och stretchiga med rejäl ventilation och fickor på rätta ställena. Vattentäta så jag håller mig torr även om jag behöver sätta mig på den blöta mossan.”

Andra produkter ur sortimentet som Johannes testat och gillar:

Ventus windblocker JacketTundra Light Wind-Tex Boots